Dbanie o kominek zazwyczaj
kojarzy się z uciążliwym myciem zabrudzonej szyby, jednak nasza
praca przy oczyszczaniu kominka wpływa również na jego prawidłowe
funkcjonowanie i żywotność.
Najczęstszym zabiegiem jest usuwanie popiołu z paleniska i czyszczenie szyby, nie można jednak zapominać o sprawdzeniu przynajmniej dwa razy do roku przewodu kominowego, wnętrza czopucha i płomienicy oraz o używanie odpowiednich paliw.
Czyszczenie popiołu - mimo małej ilości popiołu jaka zostaje po spalaniu drewna należy pamiętać o regularnym opróżnianiu popielnika i popiołu pozostającego w wkładzie kominkowym, gdyż popiół gromadzący się w popielniku ogranicza dopływ powietrza i tlenu do spalania.
Szyba kominka - często utrapienie użytkowników kominka, jednak czyszcząc regularnie szybę, używając do spalania dobrej jakości drewna, znacznie łatwiej będzie czyścić szybę do której wystarczy miękka wilgotna szmatka z odrobiną płynu. Do mocniejszych zabrudzeń będą konieczne specjalistyczne płyny przeznaczone do usuwania mocnych zabrudzeń z szyb kominków i dużo cierpliwości przy czyszczeniu.
Wkład kominkowy i przyłącza - sam wkład kominkowy i ruchome elementy paleniska należy utrzymywać w czystości i przynajmniej dwa razy do roku skontrolować cały kominek wraz przewodem przyłączeniowym.
Nie można zapominać że od odpowiedniej konserwacji i obsługi kominka zależy przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników a w drugiej mierze efekt wizualny.
Producenci