Niepoprawie wypełniony formularz!

Nie udało się wysłać formularza!

Formularz został wysłany!

Masz pytania?
Podaj swój numer - oddzwonimy!
John Flaminsky
OFICJALNY PARTNER
PROGRAM
CZYSTE POWIETRZE
PELLET czy DREWNO ?
CENTRUM SERWISOWE
MASZ PYTANIA? 
ZADZWOŃ! +48608427709

Keep calm and burn pellet.
powered by John Flaminsky

blog › Kominek opalany peletem – czy to się opłaca?

2016-06-07
Pelet, rodzaj paliwa uzyskiwanego z biomasy, staje się coraz popularniejszy w naszym kraju. Jest to paliwo nie tylko ekologiczne, ale też wydajne. Kominki opalane peletem są nowoczesne i bardzo łatwe w obsłudze – często są w pełni zautomatyzowane, a my tylko programujemy godziny, w których ma się włączać ogrzewanie.


Czym są pelety?


Pellety, albo pelety, jest to rodzaj paliwa produkowany z biomasy. Do ich produkcji zazwyczaj wykorzystuje się biomasę pochodzenia roślinnego. Paradoksalnie, jest to bardzo ekologiczne paliwo, coraz częściej stosowane np. w przemyśle –biomasą często opala się kotły grzewcze. Na jej wydajności poznali się producenci kominków, tworząc kominki przystosowane do opalania peletem, które powoli stają się alternatywą dla kominków tradycyjnych.



Pelet to coraz popularniejszy rodzaj paliwa do piecyków i kominków 


Czy takie piecyki są opłacalne?


Jak najbardziej! Pelety to sprasowana pod dużym ciśnieniem biomasa, więc ze stosunkowo niewielkiej ilości materiału otrzymuje się dużą ilość energii. Pelety dzięki swoim niewielkim rozmiarom można łatwo dozować – automatyczne podajniki dodatkowo ułatwiają obsługę kominka. Wkłady kominkowe na pelet cechuje energooszczędność – na jednym zasypie tego paliwa urządzenie może grzać nawet przez kilkadziesiąt godzin. Zakres mocy kominków pozwala na ogrzanie domów o kubaturze nawet ponad 500m2, o ile zostanie zamontowana wersja kominka z płaszczem wodnym.


Jak wybrać odpowiednie paliwo?


Aby być w pełni zadowolonym z ogrzewania domu kominkiem na pelety, warto przed zakupem sprawdzić, jak odpowiednio dobierać paliwo. Kluczowe znaczenie ma fakt, że paliwo kominkowe powinno być jak najlepszej jakości, by w pełni wykorzystywało możliwości kominka. Na początek dobrze jest sprawdzić, czy paliwo spełnia odpowiednie normy:


Austriacka norma ÖNORM M 7135 gwarantuje następujące rzeczy:


  • wartość opałowa nie może być mniejsza niż 18 MJ/kg,

  • zawartość popiołu do 0,5%,

  • wilgotność do 10%, decydująca o trwałości gęstość powyżej 1,12 kg/dm3,

  • zawartość pyłu do 2,3%,

  • długość peletów nie może być większa niż pięciokrotność ich średnicy,

  • nie mogą one zawierać kory.


Niemiecka norma DIN 51731 dopuszcza:

  • minimalną wartość opałow ą 17,5 MJ/kg,

  • zawartość popiołu do 1,5%,

  • wilgotność do 12%,

  • gęstość od 1 do 1,4 kg/dm3.


Piece na pelet nie tylko szybko nagrzewają pomieszczenie dzięki systemowi wbudowanych wentylatorów, ale też nie generują dużo popiołu – jego ilość otrzymywana z jednego worka jest naprawdę niewielka.



Tak prezentuje się zamontowany przez naszą ekipę kominek na pelet - nowoczesny wygląd przyciąga uwagę


Dla kogo kominek na pelet?


Podsumowując, jeśli zależy nam na tanim w utrzymaniu źródle ciepła, które na dodatek można w pełni zautomatyzować – warto wtedy wybrać piec na pelet. Piecyk taki, nie dość że stanie się ozdobą naszego pokoju, to jeszcze w tani i prosty sposób ogrzeje naszą rodzinę i gości. Piecyk peletowy to ciekawa, nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego kominka, która na pewno zaskoczy i zachwyci naszych gości.


Zapraszamy do przejrzenia oferty kominków na pelet w naszym sklepie: http://www.kominteka.pl/sklep/piece/na-pellet. Jeśli masz pytania, zadzwoń lub napisz do nas – z chęcią rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości.

Producenci

ALA
BIOMASA
darco
Italkero
John Flaminsky
La Nordica-Extraflame
pob
poujoulat
Ribimex
Realizacja sklepu internetowego SEI Weboski