Gdy jesteśmy w trakcie budowania domu, miejsce, w którym zamontujemy kominek jest najczęściej zależne od ogólnego projektu obiektu. Ale co warto jest sprawdzić w przypadku montażu kominka w zbudowanym już domu? O tym przeczytacie poniżej.
Pewnym jest, że kominek oprócz funkcji grzewczej pełni również funkcję dekoracyjną; potrafi zdecydowanie zmienić wystrój pomieszczenia na bardziej przytulny. Ważne jest, by wygląd kominka współgrał z ogólnym wystrojem domu – do bardziej klasycznych wnętrz lepiej będzie pasował kominek żeliwny, z tradycyjnymi wykończeniami, a do wnętrz nowoczesnych lepiej pasują małe, zgrabne kominki o industrialnym lub współczesnym wyglądzie. Kluczowa jest odległość kominka od innych sprzętów znajdujących się w pokoju; 1,5m to minimalna odległość pomiędzy piecykiem a meblami czy urządzeniami elektrycznymi (np. telewizorem). Im dalej postawimy kominek od innych sprzętów, tym wolniej będą się one zużywać; jest to naturalna rzecz w przypadku urządzeń grzewczych. Oczywiście przy kominku nie wolno stawiać przedmiotów łatwopalnych!
Jak ustawić kominek?
To już zależy od funkcji, jaką będzie miał pełnić zakupiony przez nas piecyk. Jeśli planujemy ogrzanie nim całego domu, należy go ustawić w centralnym miejscu, tak by równomiernie ogrzewał jak największą przestrzeń. Moc urządzenia powinna być adekwatna do rozmiaru pokoju, ponieważ kominek o zbyt dużej mocy wkładu doprowadzi do przegrzania zbyt małego pomieszczenia. W takim przypadku możemy zastosować podwójną szybę, ograniczającą promieniowanie ciepła.
Miejsce pod kominek należy zawsze odpowiednio przygotować do montażu
Wymieńmy jeszcze kilka kluczowych kwestii dotyczących wybrania miejsca dla kominka:
Pod planowanym miejscem na kominek nie może przebiegać żadna instalacja elektryczna ani grzewcza. Ciepło wydzielane przez kominek może uszkodzić takie instalacje i w rezultacie spowodować groźną w skutkach awarię, lub, co gorsza, zagrożenie życia lub zdrowia domowników.
Strop w miejscu ustawienia kominka musi mieć wytrzymałość od 400 do 900 kg, zależnie od modelu i wielkości wkładu oraz rodzaju budowy. Zbyt wątły strop może się łatwo uszkodzić lub nawet zarwać przez nacisk większego kominka.
Bliskość komina ma kluczowe znaczenie. Im bliżej komina postawimy kominek, tym mniej zagięć będzie miała rura dymowa, co korzystnie wpłynie na jego działanie.
Aby zapewnić dobrą wentylację kominka, do miejsca w którym stoi należy doprowadzić świeże powietrze z zewnątrz budynku, przewodem o średnicy co najmniej 160 mm.
Wymieniliśmy najważniejsze wytyczne, których należy się trzymać przy montażu kominka w domu. Więcej szczegółów znajdziesz w materiałach przygotowanych przez naszych specjalistów tutaj.
Producenci