Kominki z płaszczem wodnym powoli robią furorę w Polsce, a coraz więcej osób bierze je pod uwagę przy planowaniu ogrzewania swojego nowego domu. Za pomocą kominka z płaszczem wodnym możemy łatwo dogrzać nasz dom, odciążając przy tym część systemu centralnego ogrzewania.
Jak działa płaszcz wodny?
W dużym uproszczeniu, płaszcz wodny jest zamkniętą konstrukcją zbiornika znajdującego się bezpośrednio nad paleniskiem kominka oraz systemu rur doprowadzających wodę do wymiennika ciepła. Ogrzewana przez kominek woda jest oddawana przez wymiennik ciepła do instalacji centralnego ogrzewania a następnie do grzejników. Widać tu różnicę w działaniu w porównaniu ze zwykłymi kominkami, przy których duża część energii cieplnej ucieka przez komin wraz z gazami spalinowymi.
Plusy z posiadania płaszcza wodnego
Zmniejszone koszty ogrzewania
Kominek z płaszczem wodnym może być uzupełniającym lub głównym źródłem ogrzewania w domu. Można połączyć go z urządzenie bezobsługowym (np. z kotłem zasilanym gazem) aby osiągnąć maksimum wydajności w ogrzewaniu. Jako iż drewno jest tańsze od gazu, możemy na zmianę palić w obu piecach, dzięki czemu koszty ogrzewania domu mogą zmaleć nawet o 30-40%.
Oszczędzamy na podgrzewaniu w naszych kranach
Kominek z płaszczem wodnym potrafi również podgrzać wodę jak bojler. Jeśli akurat wkład kominkowy nie pracuje, ciepła woda może być dostarczana z kotła grzewczego, ogrzewana za pomocą grzałki elektrycznej, lub za pomocą kolektorów słonecznych, które coraz częściej są wykorzystywane do podgrzewania wody w okresie w sezonie wiosenno-letnim.
O czym pamiętać podczas instalacji systemu?
Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym wielu renomowanych firm znajdziecie na naszej stronie – wystarczy jeden klik, by znaleźć kominek idealny dla siebie.
Producenci