Wkłady kominkowe są niezwykle popularne i zdecydowanie częściej stosowane niż kominki otwarte. Wkład kominkowy dystansuje nas od bezpośredniego obcowania z ogniem drzwiami z przeszkleniem, jednak nie można stwierdzić, że zmniejsza to pozytywne odczucia. Kominek otwarty, posiada otwarte palenisko jednak niesie to za sobą pewne minusy.
(fot. kominek La Nordica Monoblocco 900 Piano)
Główną różnicą dzielącą oba typy kominków jest różnica w sprawności podczas spalania. Kominek z otwartym paleniskiem wykorzystuje tylko ok 15% energii cieplnej z drewna. Wkład kominkowy w zależności od rodzaju to sprawność od 50% do 80%. Różnica jest bardzo duża co odczuwa się podczas użytkowania. Niestety większość energii w kominku z otwartym paleniskiem ucieka przez komin.
Wkład kominkowy pozwala również na zdecydowanie precyzyjniejsze sterowanie intensywnością spalania regulując szyber odprowadzający dym lub kontrolując dopływ powietrza do wkładu. Kominek z otwartym paleniskiem co prawda często posiada szyber jednak mocne przymknięcie może doprowadzić do dostania się spalin do pomieszczenia w którym znajduje się palenisko.
Wkłady kominkowe
pozwalają się cieszyć ciepłem w całym domu wykorzystując do
tego system dystrybucji gorącego powietrza lub instalacje
centralnego ogrzewania.
(fot. kominek La Nordica Inserto 50 Verticale Crystal Ventilato)
Wkład kominkowy daje również większe bezpieczeństwo, ogień jest zamknięty w obudowie co uniemożliwia jego przejście do pomieszczenia. W przypadku kominka z otwartym paleniskiem ogień nie ma przeszkody pomiędzy paleniskiem a pomieszczeniem w dodatku wychodząc z domu zdecydowanie bardziej niebezpieczne jest pozostawienie bez nadzoru kominka z otwartym paleniskiem.
Kominek z otwartym paleniskiem jest bez wątpienia rozwiązaniem dającym dużo wspaniałych emocji, jednak wkład kominkowy pozwala na większą elastyczność w obsłudze, większe bezpieczeństwo i przede wszystkim ma zdecydowanie większą sprawność w ogrzewaniu.
Producenci